دکتر محمدرضا انصاری

حداقل دستمزد ۹۹ آیا به نفع کارگران ، بنگاه های اقتصادی و اقتصاد کشور است؟

حداقل دستمزد ۹۹ آیا به نفع کارگران ، بنگاه های اقتصادی و اقتصاد کشور است؟

حداقل حقوق و مزایای ۹۹ بالاخره تعیین شد! نگاه اجمالی به وضعیت اقتصاد و کسب و کار  ایران نشان می دهد که نفت به پایین ترین حد قیمت و حجم صادرات طی سی سال اخیر رسیده است، بسیاری از کسب و کارها به دلیل بحران کرونا تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند، صادرات_غیر_نفتی نیز به شدت کاهش یافته است! این در حالی ست که اکثر کسب و کارها در اسفند ۹۸ که ماهی حیاتی و موثر در اقتصاد کسب و کارهای ایرانی ست وضعیت بسیار نابسامانی را تجربه کردند! 

با این تفاسیر رکود در سال ۹۹ به مراتب بیش از ۹۸ خواهد بود و بسیاری از کسب و کارها شرایط سخت تری را تجربه خواهند کرد! آیا در چنین شرایطی این سطح از افزایش نرخ دستمزدها و مزایا، به نفع کارگران، کسب و کارها و اقتصاد کشور است؟! بدون شک این تعیین نرخ بسیاری از بنگاه_های اقتصادی را مجبور به #تعدیل_نیرو ی بیشتری خواهد کرد و در نتیجه نرخ بیکاری بالاتر خواهد رفت. این نه به نفع کارگران، نه به نفع کسب ‌و کارها و نه به نفع اقتصاد کشور است! نمیدانم چه تدبیری پشت این تصمیم گیری بوده است! آیا نمایندگان کارگران جنگیده اند که تعداد کارگر بیشتری را بیکار کنند؟! 

به نظر من نگاه دولت هم باید در رفتار با کافرمایان و بنگاه های اقتصادی تغییر کند! نگاه دولت به اثرات تصمیمات بر #اقتصاد_کلان و وضعیت کسب و کارها هم باید علمی تر و حرفه ای تر شود!من هم می دانم واقعا با این شرایط تورم و قیمت ها عدد دو‌میلیون و هشتصد چیز زیادی نیست اما صحبت اینجاست که آیا بنگاه های اقتصادی که قرار است این مبلغ را پرداخت کنند توان پرداخت چنین پایه ای را دارند یا خیر ؟!

کارگری که زندگی خود را بر پایه حقوق و مزایای یک میلیون و هشتصد هزار تومان تنظیم کرده است می تواند زندگی خود را بر پایه دو‌میلیون تومان تنظیم کند تا اینکه وعده دو‌میلیون و هشتصد هزار تومان پایه به او داده شود اما توسط بنگاه های اقتصادی که به مراتب شرایطی بدتر از سال قبل تجربه می کنند، تعدیل و‌ بیکار شود آنگاه دیگر نمی تواند زندگی ش را تنظیم کند و برای او‌ و جامعه فاجعه به بار می آید. در این برهه از زمان که بیش از هر زمان دیگری نیاز به همراهی و همدلی است، متاسفانه این تصمیم بیش از پیش کارگران و کارفرمایان را در مقابل هم قرار می دهد.

این مساله ای ست که دامنگیر مردم خواهد شد…

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حداقل دستمزد ۹۹ آیا به نفع کارگران ، بنگاه های اقتصادی و اقتصاد کشور است؟

نوع مطلب : رایگان

1577بار از این موضوع بازدید شده است

36 نفر این موضوع را پسندیده اند

1 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

یک پاسخ به “حداقل دستمزد ۹۹ آیا به نفع کارگران ، بنگاه های اقتصادی و اقتصاد کشور است؟”

  1. پیمان حاتمی گفت:

    به نظرم حالا حالا ها این بحران حل شدنی نیست و در حال حاضر هیچ برنامه ای نداریم و هیچ مسئول یا مقامی توانایی حل مشکل را ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *