دکتر محمدرضا انصاری

سرطان کسب و کار: آیا کسب ‌کارتان به سرطان مبتلاست و شما بی خبر هستید؟!

سرطان کسب و کار: آیا کسب ‌کارتان به سرطان مبتلاست و شما بی خبر هستید؟!

آیا کسب ‌و کارتان به سرطان مبتلاست و شما بی خبر هستید؟!

کسب و کار مثل یک موجود زنده است! همانگونه که موجود زنده درگیر بیماری های متنوعی می شود که عملکرد او را مختل و یا او را نابود می کند کسب و کارها نیز درگیر بیماری های مختلفی می شوند که اگر به موقع درمان نشود خطرات جبران ناپذیری مانند نابودی را به همراه خواهد داشت! 

سرطان یکی از شایع ترین و خطرناک ترین گونه بیماری هایی است که موجودات زنده  با آن مواجه هستند! سرطان نتیجه ناخواسته فرایند رشد و تکامل است!  بدن ما بر اساس تقسیم سلولی رشد و تکامل می یابد! تقسیم سلولی در بدن ما بصورت کاملا کنترل شده و متعادل صورت می پذیرد! در این فرایند حتی بسیاری از سلول ها از بین می روند تا بدن انسان به گونه ای صحیح شکل گیرد! بعنوان مثال زمانی که دست های جنین در شکم مادر شکل می گیرد، طی فرایند “خزان یاخته ای” بعضی از سلول ها توسط بدن حذف می شوند تا فضای بین انگشت ها شکل گیرد و دست شکل صحیح خود را بدست آورد! 

سرطان زمانی صورت می‌گیرد که این تقسیم سلولی از کنترل خارج شود و تقسیم سلولی به گونه ای لجام گسیخته، در اندامی از بدن، صورت گیرد! به این ترتیب غده سرطانی یا همان تومور پدیدار می شود! هرچه سلول نسبت به سلول های همسایه سریعتر رشد کند و غذای سلول های همسایه را ببلعد، سلول سرطانی قوی تر می شود!

رشد صحیح بدن در اثر تقسیم سلولی کنترل شده و سرطان در اثر تقسیم سلولی خارج از کنترل صورت می گیرد! اگر غده سرطانی بیش از حد رشد کند به سایر اندام‌ها آسیب می رساند و عملکرد بدن را مختل می کند و حتی می تواند منجر به مرگ شود! 

کسب و کار نیز بسیار شبیه موجود زنده است! بخش های مختلف کسب و کار به تدریج در فرایند رشد و تکامل شکل می گیرند و توسعه می یابند!

هر کسب و کاری برای رشد، نیاز به تقسیم شدن به بخش های مختلف و رشد آن بخش ها دارد! هر بخش وظیفه مشخصی در راستای حفظ و بقای کسب و کار و تحقق رسالت و اهداف آن برعهده دارد! 

سرطان کسب و کار زمانی شکل می گیرد که در فرایند تکامل و رشد، یک بخش بیش از حد مورد توجه قرار می‌گیرد و نسبت به سایر بخش ها رشد بیشتر و غیرمتعادلی می کند! در نتیجه بیش از سایر بخش ها بودجه می بلعد، بیش از سایر بخش ها اظهارنظر، اعمال قدرت و اعمال نفوذ می کند بگونه ای که عملکرد سایر بخش ها را مختل می کند! 

کارخانه ای را در نظر بگیرید که به واحد تولید بیش از حد توجه می شود! در نتیجه توجه و اهمیت بیش از حد، واحد تولید رشد زیادی می کند و بخش های دیگر کوچکتر می مانند! بخش فروش به اندازه کافی رشد نکرده و فروش مختل می شود، واحد تولید فشار می آورد که بودجه های تولیدی تامین شود و عملکر واحد مالی و مدیریت هزینه مختل می شود، واحد تولید در تیم R&D اعمال نفوذ می کند و محصولاتی طراحی می شود که متناسب با گپ بازار نیست! عملا کارخانه دچار اختلال است و بقای آن به خطر افتاده است! این حال و روز بسیاری از کارخانجات است! 

و یا یک سالن زیبایی را در نظر بگیرید که به لاین میکاپ یا یکی از پرسنل توجه ویژه ای می شود! قدرت او و اعمال نفوذ او در سالن به گونه ای است که عملکرد سایر لاین ها و سالن با معضل مواجه می شود! یا در حوزه مد و فشن تولیدکننده ای را در نظر بگیرید که تمام هم و غمش تولید و فروش است و برندینگ بصورت درست انجام نمی شود! و یا سازنده ای که در صنعت ساختمان تمام تمرکزش بر ساخت و متریال است! همه اینها نمونه هایی از کسب و کارهایی است که به سرطان کسب و کار مبتلا شده اند و با مشکلات بسیار زیادی در کوتاه مدت و بویژه بلندمدت مواجه می شوند! به همین دلیل هم عمر بسیاری از کسب و کارها بسیار پایین است و بیش از ۹۵ درصد کسب و کارها زیر ۳۰ سال عمر مفید دارند! 

اگر صاحب کسب و کار هستید، مراقب فرایند رشد و تکامل کسب و کارتان باشید که به گونه ای متعادل و کنترل شده پیش رود وگرنه دیر یا زود به سرطان کسب و کار مبتلا خواهید شد و بقایتان در دنیای تجارت به خطر می افتد!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرطان کسب و کار: آیا کسب ‌کارتان به سرطان مبتلاست و شما بی خبر هستید؟!

نوع مطلب : رایگان

545بار از این موضوع بازدید شده است

0 نفر این موضوع را پسندیده اند

0 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *