دکتر محمدرضا انصاری

برندها نمی میرند حتی پس از مرگ

برندها نمی میرند حتی پس از مرگ

مرگ مارادونا، پایان بی انتهای یک اسطوره

دیگو آرماندو مارادونا بدون شک یکی از ماندگارترین اسطوره های فوتبال جهان است که به شخصیتی کاریزماتیک در قرن ۲۰ و ۲۱ تبدیل شد! مارادونا فوق ستاره ای جنجالی و شورشی بود که به هر تیمی وارد می شد، اوضاع تغییر می کرد! هم عملکرد تیم بهبود می یافت و هم توجه رسانه ها به آن تیم به گونه ای وصف نشدنی جلب می شد! او با توپ جادو می کرد و “دست خدا” نیز با او یار بود! قدرت رهبری او در زمین بسیار بالا و تاثیر گذار بود! حضورش به تیم قدرت و قوت قلب می داد! البته که او شخصیتی جسور، شورشی و پر از تناقض بود که می توانست هر پرسنال برندی را زمین بزند اما شدت محبوبیت و مقبولیت مارادونا به حدی بود که هیچ چیز نمی توانست مانع از رسوخ محبوبیت او در ذهن ‌و جان هوادارانش شود! همه او را بعنوان یک اسطوره قبول داشتند حتی اگر اعتیاد داشته باشد! حتی اگر زندگی زناشویی اش پر از داستان های هیجان انگیز غیراخلاقی باشد! حتی اگر او عاشق دعوا و زد و خورد باشد و از رهبران کمونیست امریکای لاتین حمایت کند!!!

و‌در مستطیل سبز انقدر حرفه ای و هنرمندانه بازی می کرد و با عرق و تعصب برای تیمش می جنگید که تجربه های تکرار نشدنی برای عاشقان فوتبال می آفرید! او مردم را عاشق خودش می کرد! مارادونا بسیار با مرام بود و این نیز باعث محبوبیت روزافزونش می شد! وقتی که ۱۸ ساله بود و در تیم آرژانتینوس توپ می زد به قدری تاثیرگذار بود که رکورد ۱۳۶ برد پیاپی را ثبت کردند! مالکان باشگاه حقوق بازیکنان را نمی دادند و مارادونا به هواخواهی هم تیمی هایش گفت اگر پول آنها را ندهید من دیگر بازی نمی کنم! او توانست پول هم تیمی هایش را بگیرد و همین کار و به شدت او را محبوبتر کرد! دیگو به دنیا آمده بود تا با توپ معجزه کند! او خیلی خوب فوتبال را بلد بود! ناپولی تمام افتخاراتش را از مارادونا دارد! ناپولی دوبار قهرمان سری آ فوتبال ایتالیا شد و یکبار افتخار قهرمانی جام ملت های اروپا (یوفا) را بدست آورد و تمام این افتخارات در زمانی رقم خورد که مارادونا در این تیم بازی می کرد! مارادونا حتی انتقام مردم آرژانتین از زیاده خواهی های سیاسی انگلستان را در زمین فوتبال به کمک دست خدا از انگلستان گرفت و انگلستان را در زمین تحقیر کرد! مارادونا یک قهرمانی جام جهانی و یک نایب قهرمانی جام‌جهانی را به آرژانتین هدیه داد! شهرت او به بازی بی مانندش، به پاس های بی نقصش، به تکروی های خیره کننده اش و به گل هایی رویایی اش بود که او را به یک اسطوره تبدیل کرد! گویی او برای فوتبال زاده شده بود! مارادونا تجربه های جذاب، لذت بخش، هیجان انگیز و تکرار نشدنی را برای دلباختگان فوتبال جهان خلق کرد که طعم آن تجربه ها هرگز فراموش نمی شود! دیگو رویای قهرمانی کشورش و رویای قهرمانی باشگاهش را با درخشش بی نظیرش به واقعیت تبدیل کرد! حتی او رویای نابودی امپریالیسم جهانی و ظلم کشورهای استعمارگر را سالها زندگی کرد و علیه ظلم و بی عدالتی امپریالیسم جنگید و همین امر او را به سیاسی ترین فوتبالیست تاریخ تبدیل کرد! 

دیگو مارادونا خودش را زندگی کرد و اعتقاد داشت “باید تا آخرین حد ممکن زندگی کرد” 

شاید این همه تناقض و هیجان و جسارت که در زندگی او دیده می شود از همین نگرش سرچشمه می گیرد! آنچه بیش از هر چیز بارز بود این بود که او هیچ نقابی بر چهره ندارد و خود خودش است! او هرگز نخواست کس دیگری باشد! هرگز نخواست نقابی بر چهره داشته باشد که مورد پسند دیگران باشد! او خودش را زندگی کرد و همین نیز بر محبوبیت او افزود! او یک برند بی نقاب و جسور است! شاید هم به همین دلیل مردمان دنیا چشمشان را به تناقض هایش می بستند و او را عاشقانه دوست می داشتند!

 قلب این ستاره درخشان دنیای فوتبال در نوامبر ۲۰۲۰ ایستاد اما هرگز درخشش و محبوبیت مارادونا از یادها و خاطره ها نخواهد رفت و او تا ابد در قلب دوستداران فوتبال محبوب و مقبول خواهد ماند و اینگونه است که یک برند ماندگار می شود حتی پس از مرگ…

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *