دکتر محمدرضا انصاری

برندینگ و برند اورنس چه تفاوتی دارند؟

برندینگ و برند اورنس چه تفاوتی دارند؟

کلمه برند این روزها استفاده متعددی داشته است. به عنوان مثال، افراد ممکن است از کلمه “مارک” برای صحبت درمورد آرم و لوگو استفاده کنن، هرچند یک آرم به تنهایی گویای هویت یک برند نیست. در واقع برند مجموعه‌ای از دارایی های نامشهود یک شرکت، خدمات و یا محصولات آنها است. و برند تعریفی از رابطه عاطفی بین مشتریان و تجارت میان آنها است. روزانه محصولات جدید و مشاغل تازه‌ای بوجود می‌آیند و رقابت میان آنها باعث ایجاد گزینه های نامتناهی می گردد چراکه شرکت ها به دنبال راه هایی برای ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان و تبدیل شدن به مخاطبی غیرقابل تغییر و با روابط مادام العمر هستند.
برای ساخت یک برند عالی، سه اصطلاح اساسی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید:
۱- مارک: چگونه مردم شرکت شما را می شناسند.
۲- برندسازی: اقداماتی که برای ساختن تصویر مشخصی از شرکت خود انجام می‌دهید.
۳- هویت برند: مجموعه عناصری که در کنار هم یک تصویر برند ایجاد می کنند.

برندینگ

یک برند مجموعه‌ای از درک ها، ایده ها و احساسات متمایز است که مردم نسبت به تجارت شما دارند. تا به حال گفته شد که مارک رابطه‌ای است که میان محصول و مخاطب، برند نامشهود است و هویت برند مفهومی ملموس، درواقع شما یک برند را طراحی نمی‌کنید بلکه آن را می‌سازید. مهم نیست صنعت شما، چه مشتری را به خود جذب می‌کند یا چه نوع مشاغلی را اداره می‌کنید، همه برندها برای پیشرفت نیاز به پردازش دارند. اگرچه حقیقتاً مشتریان شما هستند که تصمیم می‌گیرند مارک شما چه ارزشی داشته باشد، اما اقداماتی نیز وجود دارد که می توانید به عنوان صاحب کسب و کار انجام داده و ارزش برند خود را افزایش دهید. به این امر مارکتینگ گفته می شود. فرایند فعال شکل دادن به ادراکات مصرف کننده درباره شرکت شما، تمام اقداماتی که برای ایجاد آگاهی و شهرت در شرکت و محصولات و یا خدمات آن انجام می دهید در حوزه برندینگ است.

برند اورنس

وقتی می خواهید دریابید که چند نفر درمورد شرکت شما و خدمات یا محصولاتتان اطلاع دارند، و می خواهید بدانید که میزان آگاهی از برند شما چقدر بالا است درواقع به سمت شناخت برند اورنس گام برداشته اید. برند اورنس زمانی معنا می‌یابد که شما بخواهید بدانید چند نفر با شرکت شما، خدماتتان و یا محصولات شما آشنا شوند. اینکه دریابید میزان آگاهی از برند شما چقدر بالا است و همچنین درصد مصرف کنندگانی که از شرکت شما و یا خدمات شما و یا محصولاتتان مطلع هستند را برآورد کنید. اینکه مشتریان شما نمی‌دانند که شما که هستید و چه کاری انجام می دهید باعث می شوند که نخواهند اعتماد و یا پول خود را به شما بسپارند. “مبهم بودن” تهدیدی است که اغلب آژانس های بازریابی و تجاری را تهدید می کند و باعث عقب ماندن آنها از چرخه رقابت می شود.
اگر خواستار موفقیت در کسب و کار خود نه در حال حاضر بلکه حفظ آن در گذر زمان هستید برند اورنس یا آگاهی از برند می تواند مؤثر باشد. آگاهی از برند نتیجه شناخت برند و فراخوانی آن است. این مسئله رازی است که شرکت شما را از تجارتی ساده به یک نام خانوادگی و یا صنعت تبدیل می سازد.

نکات مورد توجه در رابطه با برند اورنس

وقتی به آگاهی از برند توجه می کنید تنها اطلاعاتی از تعدان نفراتی که برند شما را می شناسند به دست می آورید و این اطلاعات صرفا بصورت عددی است. این اطلاعات گویای این نکته نیست که افرادی که از برند شما آگاهی دارند نگاه مثبتی به محصولات شما دارند و یا نه. ممکن است آگاهی از برند کاملا خنثی باشد بنابراین اگر علامند به یافتن ارزش برند خود هستید، لازم است که یک گام فراتر رفته و بدانید کسانی که درباره شما می دانند چه فکر می کنند و آیا قصد خرید از محصولات شما را دارند یا خیز.

برندینگ و برند اورنس

بین آگاهی و برندسازی تفاوت وجود دارد. اغلب بسیاری از بازاریان و صاحبان کسب و کار از این اصطلاحات بصورت متقابل استفاده می‌کنند. این می‌تواند یک اشتباه باشد و باعث ناامیدی باشد، ممکن است آنها را به این باور برساند که ایجاد مارک تجاری یا آگاهی اثرگذار نیستند. این مسئله به دلیل ناکارآمدی این ابزارها نیست تنها بخاطر استفاده ناصحیح از آنها است.
آگاهی به نظر ساده می‌رسد. هدف اصلی در اورنس این است که مشتریان بالقوه تان را از وجود خود آگاه سازید. شما حضور دارید تا مشکلی را حل کنید و یا نیازهای خاص آنها را تأمین کنید. تعداد بسیار کمی از مردم حتی اگر از برند شما آگاه اطلاع نداشته باشند. اگر پیام برند شما را حول محور مسئله ای خاص و یا نیازشان ببینند و یا با چشم انداز فعالیت شما آشنا شوند می توانند به این نتیجه برسند که محصول و یا خدمات شما همان چیزی است که باعث می شوند زندگی آسان تر و بهتری داشته باشند. آگاه سازی یا برند اورنس بهتر است که در راه اندازی یک شرکت جدید، ماده و یا مدل جدید استفاده شود. همچنین برای معرفی یک برند موجود به بازاری جدید یا دسته بندی محصولات روشی فوق العاده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

برندینگ و برند اورنس چه تفاوتی دارند؟

نوع مطلب : رایگان

75بار از این موضوع بازدید شده است

0 نفر این موضوع را پسندیده اند

0 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *