دکتر محمدرضا انصاری

اثر شرایط سیاسی و تحریم ها بر کسب ‌و کارهای ایرانی و تهدید بزرگ‌تر آتی

اثر شرایط سیاسی و تحریم ها بر کسب ‌و کارهای ایرانی و تهدید بزرگ‌تر آتی

شرایط سیاسی و رفتارهای حکومت ایران و آمریکا به گونه ای پیش رفت که روز به روز تحریم های مختلف علیه ایران تشدید شد! تحریم واژه ای بود که قبلا لرزه بر اندام کسب و کارهای ایرانی می انداخت اما امروز واژه ای شده که نقل هر محفلی است و دیگر واژه غریبی نیست! بدون شک کسب و کارهای ایرانی شدیدا از تحریم تاثیر پذیرفته اند! برای برخی صنایع داخلی و کسب و کارها وجود تحریم ها و برآیند آن مثبت و برای برخی دیگر ویرانگر بوده است! در این نوشتار من از ویرانگری های تحریم عبور می کنم چرا که متخصصان مختلف زیاد به آن پرداخته اند! آنچه در اینجا بدان می پردازم رشد چشمگیر برخی تولیدات و صنایع داخلی است که در نبود رقبا در بازاری بی رقیب بی درنگ تاخته اند و سهم خوبی از بازار بدست آورده اند! تحریم ها هرچه نداشت برای برخی کسب و کارها خودباوری، کیفیت و تنوع تولید به ارمغان آورد که البته این قسمت خوشحال کننده ماجراست! شما امروز شاهد رشد شرکت ها و برندهای قدیمی و حتی نوظهوری در بسیاری از بازارها بویژه بازار پوشاک و فش، بازار ساختمان، بازار لوازم خانگی و … هستید که رشد کمی و کیفی خوبی داشته اند که در حضور رقبای قدر خارجی فرصت عرض اندام نداشتند!

به هر حال امروز به لطف تحریم ها این فرصت پیش آمد و آنها بهره بردند! منتها سوال اساسی این است که آیا کسب و کارها و برندهای ایرانی آمادگی چنین تحولی را داشته اند و یا این آمادگی را در خود ایجاد کرده اند؟!

تهدید بزرگ و نگران کننده، رشد ناگهانی ناشی از نبود رقیب در یک بازار پرتقاضا و مصرف گرای ایران بدون توجه به زیرساخت های اصولی برند و کسب و کار، بخصوص در حوزه سرمایه های انسانی و لجستیک است! در بازاری که رقیب نباشد رشد بسیار آسان تر است به همین دلیل غفلت و سهل انگاری دامنگیر بسیاری از کسب و کارها و برندها می شود و به فردای پر رقیب نمی اندیشند! نبود دید بلندمدت در میان صاحبان سرمایه و مدیران کسب و کارها سبب می شود این عارضه مخرب تشدید شود! این تهدید زمانی روی ویرانگر خود را نشان می دهد که رقبای قدر خارجی پا به میدان بگذارند و دوباره به بازار ایران برگردند که دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد! آن موقع است که به ناگاه ورق بر میگردد، مصرف کننده ایرانی حق انتخاب می یابد، امتیاز می خواهد، انتظارهایش افزایش می یابد و رفتارش تغییر می کند! در نتیجه شاهد از بین رفتن سهم بازار بسیاری از برندها و کسب و کارهای ایرانی خواهیم بود که در روزهای خالی از رقیب به فکر توسعه زیرساخت‌های اصولی نبوده اند و با کاسه چه کنم فریاد حمایت خواهی و مظلومیت سر می دهند که جلوی ورود کالاهای خارجی را دولتیان بگیرند! این پدیده بسیار تاسف برانگیز، جدی و نزدیکی است که بهتر است صاحبان کسب و کار و مدیران برندها امروز به آن توجه کنند چرا که فردا بسیار دیر است!

اکیدا توصیه دارم صاحبان، مدیران و مشاوران کسب و کار علاوه بر تمرکز بر توسعه سهم خود از بازار داخلی، بر توسعه زیرساخت های کسب و کارشان به گونه ای تخصصی، علمی، کارا و اثربخش بخصوص در حوزه سرمایه های انسانی و لجستیک، توجه ویژه و اضطراری داشته باشند تا شاهد رشد پایدار و تداوم توسعه کسب و کارهای ایرانی در قالب برندهای ماندگار باشیم!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اثر شرایط سیاسی و تحریم ها بر کسب ‌و کارهای ایرانی و تهدید بزرگ‌تر آتی

نوع مطلب : رایگان

495بار از این موضوع بازدید شده است

2 نفر این موضوع را پسندیده اند

0 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *