دکتر محمدرضا انصاری

سقوط بی سابقه قیمت نفت و فاجعه بی سابقه کسری بودجه دولت در سال ۹۹

سقوط بی سابقه قیمت نفت و فاجعه بی سابقه کسری بودجه دولت در سال ۹۹

زنگ خطری برای بازار و کسب ‌‌و کارها در ایران

بودجه بندی سال ۹۹ پر از ایراد و‌ اشکال بود. از درامدهای ناشی از عوارض و مالیات گرفته تا پیش بینی درآمدهای نفتی، بگونه ای بود که مرکز پژوهش های مجلس کسری بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی بودجه دولت را پیش بینی می کرد. اما این تنها بخش ناگوار بودجه ۹۹ نبود.قبل از پایان سال ۹۸ شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد شد و آن ظهور ویروس کرونا بود که در پی آن شاهد کاهش شدید قیمت نفت خام بودیم!در بودجه ۹۹ پیش بینی شده بود که روزانه ۱ میلیون بشکه نفت به ارزش هر بشکه ۵۵ دلار به فروش برسد! حال اینکه امروز قیمت هر بشکه نفت به زیر ۲۰ دلار رسید. نفت سنگین ایران در سبد اوپک به زیر ۱۵ دلار به ازای هر بشکه سقوط کرد! این بدان معناست که دولت برای تحقق پیش بینی درآمد نفتی خود باید روزانه بیش از ۳ میلیون بشکه نفت به فروش رساند که با وضعیت تحریمی ایران و شرایط بحرانی اقتصاد جهانی عملا امکان پذیر نیست! متاسفانه این در حالی است که ادامه روند مشکلات ناشی از ویروس کرونا، پر شدن ظرفیت ذخیره سازی نفت در دنیا و اختلاف بین کشورهای تولیدکننده نفت زمینه ساز سقوط بیشتر قیمت نفت در روزهای آتی خواهد بود که اگر چنین شود وضعیت درآمدی دولت از این هم فاجعه بارتر خواهد شد!

قیمت نفت

اگر هزینه های مقابله با ویروس کرونا را که بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است به هزینه های جاری دولت در سال ۹۹ بیفزاییم که در بودجه پیش بینی نشده بود، امسال کسری بودجه دولت  سرسام آور خواهد شد. این یعنی دولت مجبور است برای کسری بودجه خود دست در “صندوق توسعه ملی” کند و یا زیر بار استقراض از بانک مرکزی برود. که پیامد هر دو افزایش تورم در این شرایط نابسامان اقتصادی است. ایران از صندوق بین المللی پول درخواست کمک کرده است که البته درخواست ایران در کنار درخواست ۸۰ کشور دیگر باید مورد بررسی قرار گیرد حال اینکه ایران بسیاری از شرایط دریافت کمک از صندوق بین المللی پول را ندارد مگر اینکه زیر بار آن شرایط برود تا بتواند اقتصاد خود را نجات دهد.  


کسب و کارها در ایران باید برای بقای خود بجنگند و فرای رفتارهای هیجانی-احساسی، هوشمندانه عمل کنند وگرنه سنگینی چرخ این  بحران استخوان‌های آنها را بدجور خواهد شکست و به سمت نابودی خواهد کشاند. بسیاری از کسب و‌کارها باید سیاست انقباضی در پیش گیرند و تا سرحد امکان هزینه های خود را کاهش دهند، برنامه های توسعه ای خود را هوشمندانه مدیریت و یا متوقف کنند، تغییرات رفتاری مشتریان را شناسایی و متناسب با آن رفتار کنند و از کوچکترین فرصت درآمدزایی به سادگی نگذرند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سقوط بی سابقه قیمت نفت و فاجعه بی سابقه کسری بودجه دولت در سال ۹۹

نوع مطلب : رایگان

1340بار از این موضوع بازدید شده است

4 نفر این موضوع را پسندیده اند

0 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *