دکتر محمدرضا انصاری

تاثیر انتخاب جو بایدن بر اقتصاد ایران و کسب و کارهای ایرانی

تاثیر انتخاب جو بایدن بر اقتصاد ایران و کسب و کارهای ایرانی

این روزها هیجان انتخابات آمریکا در ایران از خود آمریکا بیشتر بود. مردم ایران بیش از مردم آمریکا منتظر نتایج انتخابات بودند تا سرنوشت شان را رئیس جمهور کشور دیگری رقم بزند! شاید دلیل این همه اضطراب و نگرانی این روزهای ایران برای انتخاب رئیس جمهور امریکا این است که مردم و بسیاری از صاحبان کسب و کار، سرنوشت حال و آینده خود را  با سیاست های آمریکا گره خورده می بینند! خیلی ها همه جوره ابراز می کردند که منتظر جو بایدن هستند تا بیاید و ناجی ایران باشد، خیلی ها با کابوس انتخاب مجدد ترامپ می خوابیدند و آرزو می کردند هرگز چنین نشود! البته بودند کسانی هم که می گفتند کاش ترامپ بیاید و کار را یکسره کند! البته چه کاری را ؟ من دقیقا نمی دانم…

سوال اساسی این است: آیا آمدن جو بایدن و یا ترامپ آنقدر بر اقتصاد ایران و زندگی مردم و کسب و کارهای ما تاثیرگذار است؟!

بدون شک ترامپ دولت آمریکا را به شیوه خودش اداره می کند و بایدن هم در ادامه دولت را به شیوه خودش اداره خواهد کرد! ترامپ قلدرمآبانه و گستاخ رفتار می کند و با زورگویی، تحقیر و تمسخر پیش می رود و بایدن با کمی ظرافت، جدیت، طمأنینه و دیسیپلین سیستماتیک و دیپلماتیک ظاهر خواهد شد! اما نکته مهم این است که هر دوی اینها مجری سیاست های کلان و برنامه های راهبردی آمریکا  هستند که توسط سه ضلع اصلی سنا، کنگره و استراتژیست های آشکار و پنهان در اتاق های فکر طرح ریزی می شود ! بنابراین شما شاهد تغییر شگرفی در اصل موضوع و زمینه ی رفتار پایه ای آمریکا با ایران نخواهید بود! فقط شکل اجرا متفاوت خواهد شد چرا که ترامپ مجری خشن همان سیاست ها و راهبردهایی است که ازکمی دیگر بایدنِ سیاستمدار و ظریف مجری آنها خواهد شد!

حال اقتصاد ما از درون خراب است و اقتصاد ما از درون زایش موثر و چندانی ندارد! ما باید ابتدا حال اقتصادمان را از درون بهبود بخشیم و سپس چشم به بیرون داشته باشیم! وقتی بدنی از درون درگیر سرطان شدید می شود و متاستاز رخ می دهد، بهترین بیمارستان ها و رئیس بیمارستان هرچند انسان و عالی هم نمی تواند کمکی به زنده ماندن آن شخص کند! من منکر تاثیر سیاست های بین المللی بر اقتصاد ایران نیستم! حتی خوش بینی ناشی از انتخاب بایدن در کوتاه مدت تاثیراتی بر اقتصاد ایران خواهد داشت که کمی وضعیت مردم را بهتر می کند و آرامش اندکی به همراه دارد! اما تاثیرات بلند مدت باید ریشه در بهبود درونی داشته باشد تا حال اقتصادمان کمی بهتر شود. اقتصادی که سراسر تورم خودساخته دولتی و نوسانات ناگوار خودساخته در بازارهای حساس اقتصادی مثل ارز و طلا و بورس را برای جبران کسری بودجه دولتی و کاهش بدهی های دولت به بانک مرکزی و نجات بانک ها و برخی شرکت های نورچشمی به همراه فسادهای عظیم را تجربه می کند نیازی به ناجی بیرونی ندارد! بهتر است بگویم در بهترین حالت که ناجی بیرونی وجود داشته باشد،  ناجی بیرونی کاری از دستش بر نمی آید! ناگفته نماند که حتی اگر رئیس جمهور آمریکا هم بخواهد به ایران کمکی کند دستش چندان باز نیست مگر اینکه سیاست های کلان آمریکا تغییر کند که آن تغییر هم در دست بازیگران موثرتری به نسبت پرزیدنت طراحی می شود و از ید قدرت او خارج است! این را دولتمردان ما هم خوب می دانند! اگر وعده گشایشی به انتخاب بایدن ربط می دهند، فقط امیدی واهی و وعده ای جذاب و سرگرم کننده برای مردمان ناامید رنج کشیده ای است که چشمشان را به دربهای کاخ سفید دوخته اند که ناجی ظهور کند!

پس ما دو راه بیشتر نداریم: یا دست به دعا بلند کنیم که سیاستمداران امریکایی سیاست های امریکا را به نفع ما طرح ریزی کنند، یا به خودمان بیاییم و روی خودمان حساب کنیم و خودمان را تغییر دهیم! شما که انتظار ندارید آمریکا از منافع خودش بگذرد و ما را در اولویت اول قرار دهد و سیاست هایش را به نفع ما طرح ریزی کند؟! پس تنها یک راه می ماند: تنها راه نجات ما تغییرات ساختاری و بنیادین اقتصادی و حتی سیاسی در درون کشور عزیزمان ایران است! چشم به هیچ کشور دیگری نداشته باشیم چرا که کارساز نیست!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاثیر انتخاب جو بایدن بر اقتصاد ایران و کسب و کارهای ایرانی

نوع مطلب : رایگان

1111بار از این موضوع بازدید شده است

5 نفر این موضوع را پسندیده اند

0 دیدگاه برای این موضوع ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *