دکتر محمدرضا انصاری

هویت برند چیست و چه کاربردی دارد؟

هویت برند چیست و چه کاربردی دارد؟

اصطلاحاتی همچون «مارک» و «آرم» غالبا بصورت مترادف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما گرچه یک آرم می‌تواند نمادی از یک تجارت و کسب و کار باشد اما تمامی برند را شامل نخواهد شد. با وجود میلیون‌ها شغل، هرکس تمایل دارد که نام خود را در ذهن مخاطبین ثبت کنند. داشتن یک برند قوی برای کسب و کارها بسیار مهم است تا بتوانند خود را از رقبای خود متمایز کنند. اگر در تلاش برای توسعه هویت برند خود برای مشتری هستید، یا این کار را برای تجارت خود انجام می‌دهید، مهم است که ابتدا بدانید که یک برند چیست و چه چیزی برای ایجاد آن لازم است.
دقیقا همانطور که هویت شخصی شما را منحصر فه فرد می‌کند، هویت برند شما مخصوص تجارت شما است که شما را از سایر شرکت‌ها جدا می‌کند. یک هویت تجاری از آنچه که شما برند می‌گویید، شامل ارزش‌های شما، نحوه ارتباط محصول و آنچه قصد دارید در تعامل با اطرافیان خود به آنها القا کنید تشکیل شده است. دراصل، هویت برند شما شخصیت کسب و کار شما برای مشتریانتان است.
درواقع هویت برند مجموعه تمام عناصری است که یک شرکت بوجود می‌آورد تا تصویری مناسب را به مصرف کننده خود نشان دهد. هویت برند با «تصویر برند» و «مارک تجاری» متفاوت است، حتی اگر این اصطلاحات گاهی با تعویض رفتار می‌شوند اصطلاح برندسازی به عملکرد بازاریابی در شکل دهی به یک برند مشخص اشاره دارد. برند ادراک شرکت از منظر دنیا است. هویت برند شما همان چیزی است که شما را فورا برای مشتریان خود قابل تشخیص می‌کند. مخاطبان شما هویت برند شما را با محصول یا خدمات شما مرتبط می‌کنند و آن هویت چیزی است که باعث ایجاد ارتباط بین شما و مشتریان می شود، مشتریان را وفادار می‌کند و نحوه تفکر آنها را درباره محصولات شما تعیین می‌کند.
• برای بوجود آوردن یک هویت برند موفق بهتر است این سوالها را از خود بپرسید:
• هدفتان از شروع این تجارت چیست؟
• به عنوان یک شرکت چه ارزش‌ها و باورهایی را برای خود معین کرده‌اید؟
• چه کاری را بهتر از هرکس دیگری انجام می‌دهید؟
• وجه تمایز شما چیست؟
• اگر می‌توانستید برند خود را در سه کلمه توصیف کنید، آنها چه کلماتی بودند؟
• به نظرتان مشتریان شما با چه کلماتی شما را توصیف می‌کنند؟
دارایی های شرکت شما عناصر ملموسی هستند که چگونگی درک نام تجاری شما را تعیین می‌کنند. مواردی مانند آرم، بسته بندی، طراحی وب، گرافیک، رسانه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و لباس فرم کارمندان این دست موارد هستند. یک برند مفهومی عاطفی و حتی فلسفی است. درحالی که هویت برند جزء بصری یک برند است که بیانگر ایده‌های بزگتری است. هویت برند شامل آرم‌ها، تایپوگرافی‌ها، رنگ‌ها، بسته بندی‌ها و پیام رسانی‌ها می‌باشد و باعث تقویت شهرت در یک برند می‌گردد. هویت برند مشتری‌های جدید را به سمت یک برند جذب می‌کند درحالیکه باعث می‌شود مشتریان موجود نیز احساس مثبتی نسبت به محصولات آن داشته باشند. این حس هم از نظر ظاهری و هم از نظر درونی خواهد بود. از آنجا که عناصر بصری نماینده و تقویت کننده احساسات مثبت نسبت به یک مارک یا برند است، پیامی که توسط اجزای هویت برند به تصویر کشیده شده است، باید روشن و واضح باشد و بدون توجه به مکان نمایش باید بصورت یکسان تکرار گردد.

مراحل ثبت هویت برند

۱- پاک کردن هدف و موقعیت یابی برند: اولین بخش از ایجاد یک هویت برند، تعیین هدف و موقعیت شما است. هدف برند دلیل اصلی وجود شما است. موقعیت یابی برند عبارت است از اینکه محصول شما برای چه کسانی است و چرا این محصول نسبت به سایر رقبا گزینه بهتری است. با تعریف این موارد، استراتژی شما در ایجاد لوگو، تصمیم در مورد پالت رنگ و… مشخص می‌شود.
۲- تحقیق درباره بازار: با بررسی وضعیت بازار و مشتریان می‌توان تا حدودی هدف و موقعیت یک برند را مشخص کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام تحقیقات بازار گفتگوی ساده با مردم است. مصاحبه تلفنی امکان بحث و گفتگوی مفصل با آنها را مهیا می‌سازد.
۳- شخصیت برند معتبر: به این معنی که اگر برند شما یک انسان بود، دارای چه شخصیتی بود؟ این روشی هوشمندانه برای فکر کردن به هویت برند است. شخصیت برند اثر زیادی بر نحوه برقراری ارتباط با مخاطبین دارد. اگر شخصیت مشخصی ایجاد نشود، مشتریان پیام‌های مختلط دریافت می‌کنند و در ارتباط با برند شما به مشکل می‌خورند.
۴- طراحی لوگوی به یادماندنی: اینکه اولین بار لوگو طراحی شد و یا برند ثبت شد مشخص نیست. این دو همواره بصورت موازی و در تکمیل یکدیگر بکار می‌روند. اما بطور کلی لازم است که یک مارک مشخص بوجود بیاید تا به تبع آن یک لوگو مطابق با ویژگی‌های آن طراحی شود.
۵- استفاده از رنگ‌های جذاب: استفاده از ۱ تا ۳ رنگ در طراحی لوگو متناسب با احساسات مخاطبین می‌تواند بر احساسات آنها اثر مثبت بگذارد.
۶- تایپوگرافی حرفه‌ای: تأکید صرف بر استفاده از فونت مناسب ممکن است اثر خاصی برروی هویت برند برجای نگذارد اما استفاده از فونتی متناسب با لوگو و رنگ‌های استفاده شده در آن می‌تواند باعث پیشبرد سریع‌تر برند شما شود.
۷- گرافیک پشتیبانی برند: امروزه ما در دنیای چند رسانه‌ای زندگی می‌کنیم، آخرین مرحله در ایجاد یک هویت برند، استفاده از یک زبان بصری گسترده و با پشتیبانی از گرافیک، طراحی، استفاده از نمادها و تصاویر است.
برای مدیریت هویت برند، سازمان‌ها باید در یک سیستم مدیریت برند سرمایه‌گذاری کنند که به آنها کمک می‌کند درحالی که هنوز دارای انعطاف‌پذیری و سرعت لازم برای موفقیت در بازار امروز هستند، به طور مداوم نیز ماندگاری خود را حفظ کنند. اجزای این سیستم ممکن است شامل یک راهنمای ساده، نرم افزار مدیریت برند و یا آموزش کارمندان باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *